X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Kłopoty z ubezpieczeniem dla rolników

2008-07-27 14:20 niedziela
 1 lipca weszła w życie ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach upraw rolnych skierowana do rolników pobierających unijne dopłaty bezpośrednie. Zgodnie z przepisami rolnicy muszą ubezpieczyć co najmniej 50% upraw (m.in. zboża, kukurydzę, rzepak, chmiel), a także zwierzęta (bydło, konie, owce, drób i świnie). Na rolników, którzy nie wywiążą się z nowego obowiązku czekają kary. Mimo, że nowe przepisy obowiązują już trzy tygodnie obie zainteresowane strony (rolnicy oraz towarzystwa ubezpieczeniowe) nie spieszą się z realizacją ich postanowień.

O przepisach nowej ustawy pisaliśmy na naszym portalu w kwietniu w artykule „Obowiązkowe ubezpieczenie upraw i zwierząt”. Teraz zwracamy uwagę na liczne kontrowersje, które ta ustawa wywołuje oraz podstawowe problemy związane z jej realizacją.

Lista problemów
  • Podstawowym problemem, na który zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe jest sztywny poziom stawek - wszyscy rolnicy mają płacić procentowo taką samą stawkę (składkę ubezpieczenia) bez względu na dokonaną przez towarzystwo ocenę ryzyka ubezpieczeniowego - przy ubezpieczeniu zbóż, kukurydzy czy buraków jest to 3,5% sumy na jaką uprawa została ubezpieczona, z kolei dla rzepaku, owoców i warzyw jest to 5%. Według specjalistów niewłaściwe jest by tamą stawkę płacili producenci dochowujący staranności produkcji rolnej oraz producenci tych warunków nie spełniający, a ponieważ w przypadku ubezpieczeń rolniczych mówi się często o wysokiej szkodowości, może to dodatkowo doprowadzić do kłopotów finansowych towarzystw oferujących tego typu ubezpieczenia ( na przykład w sytuacji powszechnej suszy, kiedy pojawi się konieczność wypłacenia odszkodowań licznej grupie rolników).
  • Do konieczności ubezpieczenia swoich upraw niechętnie podchodzą także sami rolnicy - mimo, że składkę ubezpieczeniową w 50% pokrywa budżet państwa, to i tak koszty są dla nich często zbyt wysokie. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń w Polsce, dobrowolnie ubezpiecza się jedynie 2% rolników, przy czym są to zazwyczaj właściciele dużych gospodarstw.
  • Należy zwrócić uwagę na to, że również ubezpieczyciele „nie palą się” do ułatwienia rolnikom realizacji ich nowych obowiązków. Żaden z większych zakładów ubezpieczeń nie przygotował jeszcze zgodnej z nowymi przepisami oferty (umowę w sprawie dopłat do ubezpieczenia obowiązkowego z ministrem rolnictwa zawarły na razie PZU SA, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” Concordia Polska oraz MTU). Wynika to przede wszystkim z wspomnianego już wysokiego ryzyka ubezpieczeń rolnych i związanych z tym dużych strat ubezpieczycieli.

Co jeśli rolnicy się nie ubezpieczą?

Ustawa przewiduje, że rolnicy mają na podpisanie umowy ubezpieczenia 12 miesięcy od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Czyli wystarczy, że ubezpieczą swoje uprawy do końca czerwca roku 2009. Można powiedzieć, że pośpiechu nie ma i nie trzeba się na razie tym martwić.

Co czeka jednak rolników, którzy i po tym okresie nie wywiążą się z ustawowego obowiązku? W przypadku kontroli ze strony władz gminy lub powiatu, nieubezpieczony rolnik będzie zmuszony zapłacić karę w wysokości 2 euro od hektara, za 2008r. będzie to 7,10 zł za ha. Opłata ta zasili budżet gminy właściwej na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika.

Kary nie zapłaci jednak rolnik, który nie zawrze umowy ubezpieczenia obowiązkowego z powodu pisemnej odmowy przez co najmniej 2 zakłady ubezpieczeń, w szczególności z powodu zaoferowania ubezpieczenia w stawkach taryfowych przekraczających 6% sumy ubezpieczenia.


Marta Czyż
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Ubezpieczenia obowiązkowe
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Polisa - dokument wystawiony przez zakład ubezpieczeń, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.