X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych – czy to wystarczy?

Piotr Szostakiewicz

Według polskiego prawa, każdy posiadacz lub współposiadacz gospodarstwa rolnego  powinien przystąpić do obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych i odpowiedzialności cywilnej. W związku z powszechnością i obowiązkowością tego ubezpieczenia, cena składki nie jest zbyt wygórowana. Z drugiej jednak strony niesie to ze sobą pewne konsekwencje odczuwalne w zakresie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych to przede wszystkim ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Objęte nim są fundamenty, izolacje, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, tynki, stropy schody, balkony, dachy, instalacje oraz stałe elementy wykończeniowe. Pod pojęciem innych zdarzeń losowych kryje się przede wszystkim:

 huragan,
 powódź,
 podtopienie,
 deszcz nawalny,
 grad,
 opady śniegu,
 piorun,
 eksplozja,
 obsunięcie ziemi,
 tąpnięcie,
 lawina,
 upadek statku powietrznego.

Niestety z polisy nie można pokryć szkód wodociągowych, związanych z upadkiem drzewa czy uderzeniem pojazdu w budynek rolniczy. Chociaż prawdopodobieństwo ich wystąpienia przy działalności rolniczej jest dosyć wysokie.

Problem z uzyskaniem odszkodowania

Okazuje się, że nie tylko zakres obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych może stanowić problem. Ze względu na niezbyt precyzyjną definicję budynku, która daje duże możliwości interpretacyjne, ubezpieczyciel może w wątpliwych wypadkach odmówić wypłaty odszkodowania.

Co zrobić?

Warto zadbać o dobrowolne ubezpieczenie uzupełniające ochronę obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych. Na rynku możemy znaleźć wiele takich ofert. Na uwagę zasługuję ubezpieczenia Agro Dom proponowane przez Concordię. Agro Dom stanowi świetne uzupełnienie ubezpieczenia obowiązkowego. Polisa gwarantuje pełny zakres budynku mieszkalnego, stałe elementy tego budynku, takie jak m.in. piece, wbudowane kuchnie, armaturę, podłogi czy pokrycie ścian oraz ruchomości domowe. Do najważniejszych zalet ubezpieczenia możemy zaliczyć minimum formalności przy zawieraniu umowy, przystępną cenę oraz możliwość wyboru dostosowanego do wartości ruchomości domowych wariantu Dodatkowo nie trzeba mieć ubezpieczenia obowiązkowego w Concordii.


Piotr Szostakiewicz

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Kwota wykupu - Kwota wykupu – kwota, którą ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.